Вход

Влезте в профила си

Забравили паролата?

Регистрация

Регистрирайте акаунт

Забравили паролата?

Въведете Вашия Е-mail

Чат

В количката (0)
Общо-- 0лв.

Количка

Количката е празна

Фильтри

Microsoft Windows

Windows Server

Microsoft Office

Антивируси

Безплатен софтуер

Лицензиран Microsoft

Другое

Как да създадете зареждаща флашка? 16.03.2021

Как да създадете зареждаща флашка?

Когато работата на операционната система Windows стане по-бавна, тя трябва да бъде преинсталирана.

Благодарение на тази процедура ще премахнете системния боклук – файлове, програми, приложения, които забавят работата на ПК или лаптоп, както и ще отстраните системни грешки. Именно те често са причина за ниската скорост на работа на устройството.

За преинсталиране на операционната система ще ви е необходима инсталационна флашка. С нея може да обновите Windows.

Как да създадете зареждаща флашка за Windows 10 сами, можете да прочетете в нашата статия.

 

Метод първи: с помощта на утилита от Microsoft

 

Това е най-простият и достъпен метод за тези, които са решили купить официальную Windows и да я инсталирате на компютър или лаптоп.

Корпорацията Microsoft постоянно пуска актуализации за своите продукти, както се казва, за всички случаи. И едно от обновленията, по-скоро утилитата, е разработена за преинсталиране на операционната система.

Става въпрос за утилитата MediaCreationTool. Тя автоматично ще зареди на флашката файловете, необходими за преинсталиране на системата.

За целта трябва:

  • В прозореца, който се появи след стартирането, изберете опцията „Създайте инсталационен носител“;
    Потвърдете действията си, като натиснете бутона „Напред“.
  • След това започва вторият етап на инсталацията. В следващия прозорец трябва да определите ключовите параметри за инсталацията:
  • архитектура (32, 64 бита, може да изберете и двата варианта);
  • език;
  • версия на ОС.
  • За да стартирате с избраните параметри, трябва да премахнете отметките от полетата, които са зададени по подразбиране. Те са поставени в опцията Използвайте препоръчаните параметри за този компютър“.
  • В следващия прозорец изберете опцията „USB флаш устройство“. Така ще изтеглите образа на операционната система на флашката. Повторно изтегляне на всички файлове, необходими за преинсталирането на системата, вече няма да е нужно.

След това утилитата ще започне автоматично да зарежда образа на носителя. Желателно е обемът на флашката да бъде поне 8 GB и цялата важна информация да бъде изтрита. По време на инсталацията всички данни ще бъдат изтрити автоматично. Препоръчваме преди да започнете зареждането да проверите информацията на флашката и да изтеглите необходимите файлове за работа, учене и развлечение на друго устройство.

Утилитата MediaCreationTool има две големи предимства. Първото – тя се използва, за да „повиши“ операционната система до версия 10. Второто – включва актуализации както за домашната, така и за професионалната версия на операционната система. Допълнително избиране на този параметър не е необходимо.

Това е основен метод. Той помага на потребителите да разберат как да инсталират Windows 10 на флашка и да се запознаят малко по-добре с този процес.

Но имайте предвид, че този метод може да се използва само за преинсталиране на операционната система веднъж. Ако искате да използвате този метод отново, ще трябва да повторите процедурата отначало всеки път.

За да съкратите времето за преинсталация и да избегнете повторно изтегляне на утилитата, има алтернативен метод.

 

Метод втори: запис на образ без специализирани програми

 

Този метод също е свързан с официалния сайт на корпорацията Microsoft. Но вместо да изтегляте данни на флашка, трябва да изберете друг начин за зареждане – ISO-образ.

И тук идва напълно логичният въпрос: как да изтеглите инсталатора на Windows 10 на флашка в този формат и какво да правите с него?

Схемата е проста:

  1. Флашката, предназначена за зареждане на образа, се форматира;
  2. Форматира се в файловата система FAT32 (типът на системата се избира чрез: „Моят компютър“ – флашката – контекстно меню с десен бутон на мишката – опция „Форматиране“ – в отворения прозорец изберете типа на файловата система FAT32);
  3. Изтегляте файловете, необходими за създаването на ISO-образа, на форматираната флашка.

След това – преинсталация на операционната система по стандартната схема. Но за този метод трябва да проверите един технически параметър – UEFI протокол за „дънната платка“.

Ако компютърът или лаптопът са закупени през последните 3-5 години, този параметър е зададен по подразбиране.

Ако устройството е по-старо, използвайте други методи за създаване на инсталационна флашка.

 

Метод трети: с помощта на утилитата Rufus

 

Тази утилита ще спаси притежателите на устройства от по-старо поколение, на които няма дънна платка, поддържаща ПО UEFI.

Може да я изтеглите от сайтове, където се публикува софтуер без вградени програми. След като изтеглите утилитата Rufus, трябва да извършите следните стъпки:

  1. В прозореца, който се появи след изтегляне, изберете графата „Устройство“ и носителя, на който ще се запишат инсталационните файлове;
  2. Натиснете бутона „Избери“ и посочете пътя до образа с операционната система;
  3. В полето „Схема на разделите“ определете типа на целевия диск. На него ще бъде инсталирана системата MBR или GPT (за системи, които поддържат ПО UEFI). Всички избрани настройки ще се актуализират автоматично;
  4. Натиснете „Старт“;
  5. Изчакайте, докато процесът на запис завърши;
  6. Използвайте флашката за преинсталация на операционната система.

При създаване на инсталационна флашка с помощта на утилитата Rufus можете да изберете типа на форматирането й и да проверите дали на флашката има лоши сектори, които могат да забавят или спрат зареждането на инсталационните файлове.

 

Метод четвърти: с помощта на USB/DVD Download Tool

 

Още един начин, който ще ви помогне да преинсталирате операционната система сами, е утилитата USB|DVD Download Tool. Тя също може да бъде изтеглена от официалния сайт на Microsoft.

Принципът на работа с нея е прост, както и с други програми, предназначени за преинсталация на операционната система.

Необходимо е да я изтеглите, стартирате, в появилия се прозорец да изберете конкретни параметри – носител / език / архитектура, и да заредите файловете на флашката.

Препоръчително е преди да започнете работа с утилитата, да форматирате флашката.

 

Метод пети: с помощта на програмата UltraLSO

 

Програмата UltraLSO е една от най-добрите алтернативи на утилитите. Тя може да бъде инсталирана както на домашни, така и на корпоративни компютри и лаптопи.

Но имайте предвид, че при изтегляне и инсталиране на програмата ще бъдат изтеглени и външни приложения. За да предотвратите това, трябва да извършите само едно действие. Преди да запишете Windows 10 на флашка чрез UltraLSO, премахнете отметките в менюто на програмата за допълнителни приложения.

След като инсталирате програмата, натиснете „Файл“ – „Отвори“ – изберете образа – натиснете „Самозареждане“ и „Запис от твърдия диск“.

Параметри за запис на инсталационни файлове на флашка:

  1. диск: USB флашка;
  2. метод на запис: USB-HDD+.

 

Метод шести: с помощта на WinSetupFromUSB

 

Този метод е подходящ за тези, които искат да направят флашката многофункционална, т.е. да запишат и съхраняват различни образи, необходими за инсталиране и обновяване на операционната система.

Такава флашка ще помогне бързо да решите всяка проблема, която възниква при работа с операционната система.

Създаването й не е толкова сложно, колкото изглежда. Трябва да изпълните следните стъпки:

  1. Изберете носителя и го форматирайте;
  2. Изберете опцията: Auto Format it with FBinst;
  3. Определете формата на файловата система: NTFS;
  4. Поставете отметка срещу реда: Windows Vista|7|8|10 и Linux ISO \ Other Grub4dos compatible ISO;
  5. Стартирайте процеса на запис.

Флашката за инсталация на операционната система ще бъде готова след няколко минути.

Ако искате да добавите друг образ на флашката, трябва да следвате отново описаните стъпки.

Тази флашка е подходяща за тези, които работят редовно с компютър и често изтеглят файлове, програми и приложения от интернет.

 

Кога трябва да създадете зареждаща флашка

Флашката, която ще ви помогне при преинсталацията на операционната система, трябва винаги да бъде под ръка. Дори ако сте решили да купите лицензионна Windows 10, 8 или 7.

С времето в системата се натрупват файлове, програми и приложения, които забавят нейната работа и водят до системни сривове.

За възстановяване на скоростта и качеството на работа на операционната система можете да използвате специализирани приложения. Но те осигуряват краткосрочен ефект. Най-добре е да преинсталирате Windows, веднага щом забележите проблеми с нейната работа.

За създаване на инсталационна флашка с който и да е от описаните методи няма да ви отнеме повече от час. Но ще имате решение на проблема винаги под ръка.

За създаване на инсталационна флашка изберете носители с капацитет не по-малко от 8 GB, проверете техническите параметри на системата и устройството, на което работите – компютър или лаптоп.

Важно е винаги да следвате инструкциите за създаване и инсталиране на зареждаща флашка, за да се подобри скоростта и качеството на работа на операционната система след преинсталацията.

Преди преинсталацията на операционната система се препоръчва да запишете паролите, които се зареждат автоматично при работа с някои услуги.